Otryckie Spotkania Podróżne  - OSP Otryt

"Otryckie Spotkania Podrożne" to pierwsze takie wydarzenie w Chacie Socjologa. Jego celem jest prezentacja różnych form podróżowania oraz wymiana doświadczeń uczestników wypraw.

Zaproszeni goście reprezentują wiele pasji o których opowiedzą nam zdjęciami i osobliwymi relacjami. Podczas Otryckich Spotkań Podróżnych pogłębimy wiedzę nt. polskiego himalaizmu lat 80-tych w który wprowadzi nas Danuta Piotrowska- podróżniczka, fotograf, autorka cyklu książek górskich pod wspólnym tytułem In memoriam Tadeusz Piotrowski

Zajrzymy w zakamarki bieszczadzkich lasów i okiem przyrodnika, fotografa, kontemplatora dzikiej przyrody Mateusza Matysiaka, spotkamy się z wielkimi drapieżnikami, tzw. ”Bieszczadzkimi Mocarzami”

Poznamy niezwykłe miejsca w dalekim Peru oraz w jeszcze dalszym kraju niespodziance, przez które przeprowadzą  nas Julia Witczuk i Stanisław Pagacz –  z zawodu zoolodzy, pracownicy Stacji Badawczej Fauny Karpat PAN i miłośnicy dalekich wypraw górskich.

Agnieszka "Leśna" Dziadek – geograf i podróżniczka,  podzieli się z nami wrażeniami z samotnie pokonanych  pieszych szlaków długodystansowych, których ma na swoim koncie ponad 23000 km.

Trekking może być pięknym wyzwaniem i doświadczeniem dla miłośników odkrywania świata, opowie nam o tym  Jan Minosora - entuzjasta górskich przygód, członek elitarnego Klubu Otryckiego.

A jak bezpiecznie przetrwać w górach dowiemy się od ratownika GOPR, który przekaże nam garść praktycznych informacji i wskazówek.

Na deser zobaczymy jak człowiek wielu pasji, Gospodarz Chaty Socjologa, były prezes Klubu Otryckiego, twórca i pomysłodawca Festiwalu Slajdów Podróżniczych na Ekranie Kinowym w Przemyślu - PRZEMYŚLne PODRÓŻE - Grzegorz Baltazar Kajdrowicz – odbył podróż rowerem w Poszukiwaniu Króla Juliana na Magadaskarze.

Historię Bieszczadów przybliży nam Krzysztof Potaczała - niezależny dziennikarz, reportażysta i autor  wielu książek poświęconych historii i kulturze tego regionu m.in. Bieszczady w PRL-u, KSU – rejestracja buntu, czy najnowsza "Zostały tylko kamienie". Akcja „Wisła”: wygnanie i powroty.

Henryk Kliszko i Juliusz Głowacki - inicjatorzy i współtwórcy Chaty Socjologa opowiedzą jak powstała oraz została odbudowana po pożarze. Nie zabraknie anegdot i żywych opowieści, które na zawsze pozostaną w waszej pamięci.

A pod najciemniejszym niebem Europy w  obserwatorium Chaty Socjologa odbędą się pokazy astronomiczne prowadzone przez nanoastronoma - Alberta Pawłowskiego.

Przygotowaliśmy również tematyczne warsztaty m.in. dla miłośników kuchni, zielarstwa, przetwórstwa, meteorologii, terenoznawstwa, sztuki, fotografii. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. 

Dwa dni barwnych opowieści i wrażeń dopełni muzyka, której nigdy nie brakuje w Chacie. Tym razem przygotowaliśmy specjalne koncerty kameralne w klimacie piosenki bieszczadzkiej. Wystąpią Dorota "Sowa" Kuziela oraz Wojciech Szczurek. Będzie to kompilacja poezji, ballad, chwilami folku przyprawione klasyką,  i nie tylko….

Chata Socjologa znajduje się na grzbiecie jednego z najpiękniejszych i najdzikszych pasm bieszczadzkich, jakim jest Otryt, na wysokości 896 m n.p.m., w miejscu dawnego przysiółka Otryt Górny. Od południa rozciąga się widok na Połoninę Wetlińską, Smerek i dolinę Sanu. Chata Socjologa leży poza głównymi bieszczadzkimi szlakami turystycznymi Wysokich Bieszczadów. Prowadzi do niej niebieski szlak Z Ustrzyk Dolnych od północy i z Ustrzyk Górnych z Południa oraz zielony z Lutowisk.

Chata pozbawiona jest elektryczności, wodę czerpiemy ze studni. Zgodnie z otrycką tradycją wszyscy mieszkańcy Chaty są jej współgospodarzami i domownikami. Wszyscy uczestniczą w „życiu” Chaty dbając o opał, zapasy wody, wspólne posiłki etc.

Brak światła rekompensują świece i kominek, a nieco spartańskie warunki pozwalają zapomnieć o zgiełku miasta i być bliżej natury. Taka atmosfera sprzyja  poznawaniu siebie i drugiego człowieka. Wspólne przygotowywanie posiłków, przynoszenie wody i drewna pomaga zawierać nowe przyjaźnie i umacniać stare, pozwala też w błyskawicznym tempie zintegrować grupę.

Pobyt w Chacie Socjologa to wielka przygoda i spotkanie z naturą w towarzystwie ciekawych ludzi.